Sprężarki powietrza

Sprężone powietrze możemy uzyskać dzięki sprężarce. W naszej ofercie odnajdziesz sprężarki powietrza renomowanych i sprawdzonych firm takich jak Atlas Copco i Pneumatig.

Główne rodzaje oferowanych przez nas sprężarek ze względu na sposób sprężania to:

  • sprężarki tłokowe
  • sprężarki śrubowe
  • sprężarki spiralne

Kupując u nas sprężarkę zyskujesz pewność:

  • prawidłowego doboru urządzenia do swoich potrzeb,
  • gwarancję wysokiej jakości produktu,
  • dostępnego serwisu gwarancyjny i pogwarancyjnego,
  • gwarancję dostępności części zamiennych.

Sprężarka powietrza Tłokowa

Oferujemy niezawodne sprężarki tłokowe, chłodzone powietrzem, ze smarowaniem olejowym jak i bezolejowe. Są to podstawowe urządzenia do wytwarzania sprężonego powietrza, cechuje je przede wszystkim prosta i niezawodna budowa oraz niskie koszty eksploatacji. Sprężarka powietrza tłokowa ze smarowaniem olejowym jedno- i dwu-stopniowe w podstawowym zakresie ciśnień do 10 lub 11 bar oraz w zabudowie na zbiornikach wyrównawczych od 10 do 500 litrów.

Zakres silników elektrycznych to od 1,1 kW do 7,5 kW i napięciu 230V/50Hz/1Ph do 2,2 kW oraz 400V/50Hz/3Ph powyżej 2,2 kW oraz napęd pasowy lub liniowy bezpośrednio od silnika. Oferujemy również sprężarki tłokowe, olejowe z silnikiem spalinowym oraz sprężarki olejowe Atlas Copco.

Rozszerzeniem tej kategorii są kompresory powietrza ze smarowaniem olejowym Atlas Copco seria L. Jest to sprężarka powietrza o najwyższej trwałości i są dedykowane do pracy w ciężkich oraz wymagających warunkach. Sprężarki tłokowe Atlas Copco z serii L możemy zaoferować z ciśnieniami do 10, 15, 20 lub też 30 bar i silnikami od 1,5 do 11 kW (zasilanie 230V/50Hz/1Ph lub 400V/50Hz/3Ph).

Mogą być one zamontowane na ramie lub też na zbiorniku wyrównawczym 90, 270 lub 500 litrów.

Opcjonalnie mogą być również wyposażone w osuszacz ziębniczy wraz w zabudowie na zbiorniku wyrównawczym.

Posiadamy w swoje ofercie również kompresor powietrza Atlas Copco – seria LT KE

Sprężarki bezolejowe

Tłokowe - chłodzone powietrzem gdzie jakość powietrza ma kluczowe znaczenie dla produktu końcowego i procesów produkcyjnych

Podstawową grupą sprężarek powietrza w tej kategorii to seria sprężarek AH Automan Atlas Copco z max. ciśnieniem pracy 8 bar.

Dla zastosowań przemysłowych polecamy kompresor powietrza bezolejowy Atlas Copco – seria LFx oraz LF z max. ciśnieniem pracy 10 bar.

Sprężarka powietrza Atlas Copco z serii LFx oraz LF posiadają certyfikat PZH, który umożliwia ich pracę w Stacjach Uzdatniania Wody.

Sprężarki Śrubowe

Jest to największa grupa sprężarek, którą możemy zaoferować naszym klientom. Oferując sprężarki powietrza śrubowe naszym klientom gwarantujemy najwyższą jakość, sprawdzoną technologię oraz niezawodność urządzeń Atlas Copco.

Standardowo w naszej ofercie znajdują się sprężarki śrubowe z wtryskiem oleju, chłodzone powietrzem i zasilane silnikiem elektrycznym o mocy od 2,2 kW aż do 200 kW. Posiadamy w swojej ofercie kilka grup sprężarek w zależności od potrzeb użytkownika. Podstawową grupą sprężarek śrubowych w naszej ofercie tworzą:

  • kompresor śrubowy Atlas Copco seria GX; (2,2 – 7,5 kW)(jedna nastawa ciśnieniowa - 10 bar i wydajność do max. 840 l/min)
  • sprężarki śrubowe Atlas Copco seri G (7,5 – 22 kW)(wersje ciśnieniowe 7,5 – 10 – 13 bar i wydajność max.  3 720 l/min)

Są to sprawdzone konstrukcje sprężarek śrubowych, które pracują niezawodnie u naszych klientów od przeszło 20 lat. Możliwość dowolnej konfiguracji sprężarki śrubowej w zabudowie z osuszaczem ziębniczym, filtrami sprężonego powietrza, separatorem kondensatu czy na zbiorniku wyrównawczym pozwala stworzyć kompletne centrum produkcji sprężonego powietrza na bardzo niewielkiej powierzchni np. 2 m2.

Specjalną grupą, jest sprężarka powietrza z serii GA Atlas Copco, które gwarantują najwyższy poziom zaawansowania technologicznego oraz najlepsze parametry pod względem możliwości wytworzenia sprężonego powietrza przy najniższym zużyciu energii elektrycznej.

Polecamy naszym klientom sprężarki śrubowe wyposażone w falownik dla silnika elektrycznego – technologia VSD Atlas Copco. Dzięki zastosowaniu falownika, sprężarka powietrza potrafi wytworzyć prawie dokładnie taką ilość sprężonego powietrza jaka jest aktualnie potrzebna do realizacji procesów produkcyjnych i zużycie tylko tyle energii ile jest niezbędne do tego celu. Zakres ciśnieniowy pracy sprężarek z falownikiem zawiera się w przedziale od 4 do 13 bar. Wersje z falownikiem są dostępne dla silników od 5,5 kW do 200 kW i pracują w zakresie od 20 do 100% swojej mocy.

Sprężarki z falownikiem pozwalają nam oszczędzać energię elektryczną a dzięki temu chronić nasze środowisko poprzez optymalne wykorzystanie energii.

Ta grupa sprężarek pozwala również na skonfigurowanie sprężarki powietrza wg ścisłych potrzeb klienta poprzez wybór wielu opcji takich jak:

  • chłodzenie wodą,
  • odmienne wersje napięcia dla silnika elektrycznego,
  • napęd liniowy od silnika elektrycznego (standard dla wersji GA Atlas Copco od 11 kW)
  • chłodzenie silnika olejem od sprężarki (wersje GA VSD+ Atlas Copco)
  • wbudowany moduł odzysku energii elektrycznej poprzez wymiennik
  • wbudowany osuszacz ziębniczy, filtry, spusty kondensatu, separatory cyklonowe
  • wersje specjalne do pracy w podwyższonych temperaturach lub mocno niesprzyjających warunkach atmosferycznych,
  • rozbudowane sterowanie mikroprocesorowe sprężarki włącznie z funkcjami on-line dotyczących kontroli pracy i powiadomieniach serwisu o usterkach, trybach awaryjnych czy też zbliżających się przeglądach okresowych.

Sprężarki śrubowe z wtryskiem oleju są najbardziej dynamicznie rozwijającą się grupą urządzeń na rynku. Inżynierowie z zakładów produkcyjnych Atlas Copco cały czas pracują nad ich ciągłym rozwojem aby były to najbardziej perfekcyjne urządzenia na rynku.

Nasza oferta sprężarek, nie wymieniona na naszej stronie, obejmuje również sprężarki bezolejowe śrubowe, jedno i dwustopniowe (seria Z) oraz sprężarka powietrza bezolejowa z wtryskiem wody (seria AQ) – aby poznać szczegóły, prosimy o przesłanie zapytania w formularzu kontaktowym.

Kompresor powietrza bezolejowy spiralny

W naszej ofercie znajdziecie Państwo również bezolejowe sprężarki spiralne, chłodzone powietrzem firmy Atlas Copco – seria SF. Sprężarki te są stworzone specjalnie do zastosowań, w których bezolejowa jakość sprężonego powietrza ma kluczowe znaczenie dla produktu końcowego i procesów produkcyjnych.

Zakres naszej oferty obejmuje sprężarki powietrza z ciśnieniem max. 8 lub 10 bar, w zabudowie wyciszającej z możliwością posadowienia na zbiorniku wyrównawczym. Możemy zaoferować sprężarkę spiralną o mocy od 1,5 kw aż do 22 kW (wersja Multicore 4 x 5,5kW)

Największą zaletą sprężarek spiralnych jest ich bardzo niski poziom hałasu – nawet 53 dB! co umożliwia ich prace np. bezpośrednio w laboratorium przy stanowiskach.

Sprężarki Atlas Copco z serii SF również posiadają certyfikat PZH, który umożliwia ich pracę w Stacjach Uzdatniania Wody.

Kompresory do celów medycznych

Osobną grupą są sprężarki dla celów medycznych, są to m.in. kompresory tłokowe oraz spiralne, bezolejowe firmy Atlas Copco które bazują na sprężarkach podstawowych tego producenta – modele LFx, LF czy SF. Ich wyposażenie jest dostosowane do potrzeb użytkownika z tego sektora.

Biały kolor sprężarek i zbiorników sugeruje już odbiorcom ich przeznaczenie a opcjonalne wyposażenie pozwala idealnie skonfigurować kompresor powietrza dla potrzeb użytkownika.

Kompresor powietrza z serii LFx MED wraz z dodatkowym osprzętem takim jak osuszacz adsorpcyjny lub membranowy doskonale sprawdzają się w gabinetach stomatologicznych lub protetycznych.

W celu wykorzystywania sprężonego powietrza w anestezjologii sugerujmy doposażenie sprężarkowni w zestawy medyczne MED Atlas Copco, dzięki którym będzie można uzyskać poświadczone certyfikatem, sprężone powietrze zgodnie z europejską normą Faramkopea jak i zgodne z normami MDD93/42/EEC, EN ISO 7396-1i ISO 14971

Na zapytanie klienta, możemy również przedstawić ofertę sprężarek śrubowych olejowych dla celów medycznych w zestawie z urządzeniami MED Atlas Copco.

Części zamienne

To podstawa bezproblemowej eksploatacji i konserwacji sprężarek jak i innych urządzeń. W naszym sklepie oferujemy podstawowe oryginalne części zamienne do kompresorów tłokowych, śrubowych oraz spiralnych, firm Atlas Copco, Abac, Pneumatig oraz WAN.

Polecamy zakup oryginalnych części zamiennych Atlas Copco które gwarantują wysoką jakość produktu i bezproblemową eksploatację urządzeń.

Zakres naszej oferty to:

  • tłokowe pompy powietrza,
  • stopnie śrubowe,
  • tłoki, korbowody, pierścienie tłokowe, sworznie
  • presostaty, zawory bezpieczeństwa, manometry,
  • wkłady filtrów powietrza,
  • separatory,
  • filtry oleju,
  • zestawy serwisowe filtrów, uszczelek.
  • oleje sprężarkowe.

Możemy również zaoferować zamienniki dla tych produktów lub dla innych producentów sprężarek.

Zachęcamy do składania zapytań o inne części zamienne do urządzeń Atlas Copco lub innych producentów, które nie są ujęte na naszej stronie. Aktualnie nasza baza danych zawiera ponad 10 tysięcy kodów części zamiennych różnych producentów, dlatego możemy zawsze pomóc w doborze i zakupie części zamiennych.

Na terenie województwa pomorskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego prowadzimy mobilny serwis sprężarek i urządzeń Atlas Copco – zachęcamy do kontaktu i składania zapytań.

Czy kompresor i sprężarka to to samo?

Kompresor i sprężarka to podobne urządzenia, jednak różnią się przeznaczeniem i sposobem działania. Kompresor służy do kompresowania powietrza lub innych gazów, natomiast sprężarka służy do uzyskiwania wysokiego ciśnienia sprezonego gazu.

Ile kosztuje sprężarka do powietrza?

Cena sprężarki do powietrza może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak pojemność, moc, marka i dodatkowe funkcje. Sprężarki ręczne mogą kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych, natomiast sprężarki stacjonarne mogą kosztować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Sprężarki powietrza - najczęściej zadawane pytania

    • Jaką sprężarkę wybrać tłokową czy śrubową?

      Sprężarkę należy dobrać konkretnie do wymagań procesu technologicznego w którym wykorzystuje się sprężone powietrze. Wybór pomiędzy sprężarką tłokową czy śrubową głównie zależy od zużycia sprężonego powietrza. W momencie gdy zużycie sprężonego powietrza przekracza 800 l/min przy ciśnieniu 7 bar należy swoje zainteresowania skierować na sprężarki śrubowe, gdyż tylko one umożliwią wytworzenie takiej ilości sprężonego powietrza w ciągły sposób bez utraty trwałości sprężarki. Gdy zużywamy sprężone powietrze max. do 800 l/min przy 7 bar w sposób bardzo cykliczny ale nie ciągły, dobrym wyborem okaże się sprężarka tłokowa, która jest tańsza w zakupie i eksploatacji.
    • O jakiej wydajności i ciśnieniu wybrać sprężarkę?

      Aby prawidłowo dobrać sprężarkę należy wykonać bilans zużycia sprężonego powietrza przez wszystkie narzędzia i urządzenia wykorzystywane w zakładzie. Dane dotyczące zużycia sprężonego powietrza i wymaganego ciśnienia pracy uzyskamy w danych technicznych urządzeń. Na podstawie bilansu uzyska się informację o maksymalnym poborze sprężonego powietrza (suma wszystkich urządzeń) i najwyższym wymaganym ciśnieniu (wartość najwyższa dla wszystkich urządzeń). Uzyskaną wartość, np. 2500 l/min i ciśnienie 6,5 bar musimy skorygować o współczynnik pracy jednoczesnej urządzeń (czy wszystkie naraz pracują – jak tak to 100%) oraz o współczynnik pracy ciągłej urządzenia (czy sprężone powietrze jest zużywane w ciągły sposób czy cyklicznie?). Najczęściej te współczynnik osiągają wartość w przedziale 40 – 60%, w taki sposób otrzymamy wartość średniego zużycia sprężonego powietrza na poziomie 600 l/min przy max. ciśnieniu 6,5 bar.((2500 l/min x 40% ) x 60%)). Jeżeli chcemy wybrać sprężarkę śrubową to musi mieć wydajność FAD nie mniejszą niż 600 l/min, jeżeli chcemy wybrać sprężarkę tłokową to musi mieć wydajność FAD nie mniejszą niż 600 l/min x 2 (praca 50:50) czyli 1200 l/min. W obu przypadkach minimalne ciśnienie to 6,5 bar – dla sprężarek tłokowych standardowa wersja 10 bar ale dla sprężarki śrubowej może być wersja 8 bar.
    • Ciśnienie maksymalne sprężania sprężarki – 8, 10 czy może 13 bar, czy to ważne?

      Przy wyborze ciśnienia maksymalnego sprężania zawsze musimy uwzględnić najwyższe ciśnienie urządzenia jakie zasilamy… jeżeli wszystkie pracują na 6,5 bar – należy wybrać sprężarkę z ciśnieniem pracy 8 bar i tak ją ustawić aby samoczynnie załączała się przy 7 bar (niestety jest to często niemożliwe przy sterowaniu pracą sprężarki za pomocą presostatu – sprężarki tłokowe lub podstawowe sprężarki śrubowe) – wtedy wybieramy wersję 10 bar. W przypadku sprężarek śrubowych ze sterowaniem przy pomocy sterownika i cyfrowego pomiaru ciśnienia, nie ma sensu wybierać wyższego ciśnienia sprężarki niż naprawdę potrzebujemy – jest to ekonomicznie nieuzasadnione. Wyższe ciśnienie sprężania wpływa na mniejszą wydajność sprężarki, wyższe zużycie energii elektrycznej oraz zwiększone zużycie sprężarki poprzez wyższą temperaturę pracy sprężarki.
    • Sprężarka olejowa czy bezolejowa?

      Niezbędne do określenia odpowiedzi na to pytanie jest sprecyzowanie wymagań procesów technologicznych dla których jest używane sprężone powietrze. Niektóre aplikacje wymagają tylko i wyłącznie powietrza bezolejowego i nie mamy wtedy wyboru – musi być sprężarka bezolejowa. W innych wypadkach powinno się wybierać sprężarki olejowe, które potrzebują stałej i okresowej kontroli.
    • Czy sprężarki bezolejowe są trwałe?

      Tak, sprężarki bezolejowe są trwałe pod warunkiem ich eksploatacji zgodnie z przeznaczeniem. Należy zawsze dobrać zapas wydajności dla sprężarki – bezpiecznie to 50% rezerwy. Jeżeli zużywam 100 l/min przy 7 bar – to sprężarka musi mieć wydajność (FAD) 200 l/min. Małe sprężarki bezolejowe nie są przystosowane do pracy ciągłej, w przypadku takiej pracy ich trwałość i żywotność ulega znacznemu skróceniu!
    • Czy wielkość zbiornika wyrównawczego ma znaczenie?

      Tak, wielkość zbiornika wyrównawczego ma duże znaczenie w przypadku sprężarek tłokowych. Producenci zazwyczaj dobierają tak wielkość zbiornika aby zapewnić optymalną pracę sprężarki. Większy zbiornik dla sprężarki tłokowej zapewni większy zapas sprężonego powietrza ale nie rozwiąże problemu gdy sprężarka ma za małą wydajność. W przypadku sprężarek śrubowych – wielkość zbiornika nie ma dużego znaczenia, gdyż są one przystosowane do pracy ciągłej a zbiornik ma pozwolić na płynną pracę sprężarki aby zbyt wcześnie nie osiągała ciśnienia maksymalnego. Dla sprężarek śrubowych powinno się dobierać zbiornik wyrównawczy według mocy sprężarki. Dla sprężarek z falownikiem często zbiornik wyrównawczy okazuje się zbędny gdy instalacja sprężonego powietrza jest na tyle duża by zapewnić płynną pracę sprężarki.
    • Czy sprężarki bezolejowe są trwałe?

      Tak, sprężarki bezolejowe są trwałe pod warunkiem ich eksploatacji zgodnie z przeznaczeniem. Należy zawsze dobrać zapas wydajności dla sprężarki – bezpiecznie to 50% rezerwy. Jeżeli zużywam 100 l/min przy 7 bar – to sprężarka musi mieć wydajność (FAD) 200 l/min. Małe sprężarki bezolejowe nie są przystosowane do pracy ciągłej, w przypadku takiej pracy ich trwałość i żywotność ulega znacznemu skróceniu!
    • Brakuje sprężonego powietrza – może dokupić drugi zbiornik?

      Niestety jest to częsty błąd. Sprężone powietrze sprężamy zaledwie do 8, 10 czy 13 bar i zapas powietrza w dodatkowym zbiorniku szybko zostanie zużyty a w obu zbiornikach będziemy mieli ciśnienie 4-5 bar co uniemożliwi nam pracę naszych urządzeń. Ciągły pobór sprężonego powietrza powyżej wydajności sprężarki nie zrekompensujemy zaopatrzeniem się w dodatkowy zbiornik.

      Niestety nieuniknionym będzie zakup drugiej sprężarki lub wymiana na większą sprężarkę, obecnie użytkowanej.