Siłownik jednostronnego działania

Siłownik jednostronnego działania

Siłownik jednostronnego działania – co warto o nim wiedzieć?

Siłownik jednostronnego działania to jeden z rodzajów siłowników pneumatycznych. Tego typu elementów używa się głównie w przemyśle ciężkim. Doskonale radzą sobie z generowaniem mocy, która jest niezbędna do działania maszyn. Jak dokładnie wygląda budowa siłowników jednostronnego działania? Na jakiej zasadzie pracują? Jaka jest cena takich elementów konstrukcyjnych? Ile kosztuje siłownik jednostronnego działania? Opis zawierający odpowiedzi na wszystkie ważne pytania znajdą Państwo w tym artykule.

Siłownik pneumatyczny jednostronnego działania

Jeśli zależy Ci na zakupie niezawodnego elementu konstrukcyjnego maszyny, doskonałym wyborem będzie siłownik jednostronnego działania. Schemat budowy siłownika pneumatycznego jest bardzo prosty. Najważniejszym elementem jego konstrukcji jest tłok, który wyposażony jest w dodatkowy magnes. Kolejną istotną częścią jest tłoczysko, czyli prosty fragment konstrukcyjny siłownika, który pozwala na przenoszenie powstałej podczas pracy energii z tłoka na maszynę, którą napędza. Tłoczyska poruszają się ruchem posuwisto-zwrotnym. Wszystkie elementy służące generowaniu i przekazywaniu energii znajdują się w pokrywach. Ostatnim istotnym elementem budowy siłownika są uszczelnienia. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości uszczelnień możemy mieć pewność, że siłownik będzie służył nam przez długi czas. Przed zakupem tej części, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonano uszczelnienia. Jeśli siłownik ma pracować w warunkach trudnych, w kontakcie z substancjami żrącymi, olejami lub z wysoką temperaturą, powinno się wybrać uszczelnienia z mocniejszego materiału. Dzięki temu żywotność tego elementu konstrukcyjnego będzie przedłużona. 

Prosta konstrukcja zapewnia niezawodność. Przed decyzją o zakupie warto zrozumieć też, jak pracuje siłownik pneumatyczny jednostronnego działania. Zasada działania tego typu elementu jest bardzo prosta. W najprostszych słowach siłownik pneumatyczny wytwarza energię mechaniczną z energii pochodzącej ze sprężonego powietrza. W jaki sposób się to dzieje? Siłownik jest wypełniany przez powietrze. Po uruchomieniu mechanizmu powietrze jest spychane na jeden z końców siłownika przez element roboczy. To sprawia, że powietrze zostaje sprężone. Tym samym wytwarza się energia. Dzięki niej może być napędzane urządzenie zewnętrzne. 

Ze względu na zastosowane elementy konstrukcyjne mechanizmu i rozwiązania, które pozwalają na wytwarzanie energii, funkcjonuje też inna nazwa dla tego typu siłowników – siłownik tłokowy jednostronnego działania.

To właśnie dzięki siłownikom pneumatycznym jesteśmy w stanie w prosty sposób wprawiać w ruch bardzo ciężkie maszyny lub podnosić przedmioty o masie kilku ton. Ruch tłoczyska pozwala na wytworzenie dużych ilości energii, które nam to umożliwiają. Nigdy nie bylibyśmy w stanie dokonać tego za pomocą siły ludzkich mięśni. Ponadto siłowniki pozwalają na osiągnięcie jednostajnego i regularnego ruchu, co jest ich kolejną dużą zaletą. 

Jeśli zamierzamy korzystać z siłowników pneumatycznych, warto pamiętać o zapewnieniu wysokiej jakości powietrza. Zanieczyszczenia, które mogą znaleźć się w sprężonym powietrzu, mają negatywny wpływ na elementy siłownika pneumatycznego. Mogą prowadzić do uszkodzeń i skrócenia żywotności mechanizmu. Z tego względu siłowniki należy zasilać sprężonym powietrzem klasy 5, zgodnie z normą ISO 8573-1-2010. Warto też zaopatrzyć się w zespoły, które służą przygotowaniu powietrza, takie jak stacje AGD-SAU. Tego typu stacje są odpowiedzialne za regulowanie ciśnienia i filtrację powietrza.

Siłownik jednostronnego działania ciągnący ze sprężyną

Siłownik pneumatyczny jednostronnego działania ze sprężyną wykonuje ruch roboczy dzięki energii pochodzącej ze sprężonego powietrza, natomiast ruch powrotny jest wykonywany dzięki sprężynie. Tłok podczas ruchu ściska ją, a wygenerowana energia pozwala na cofnięcie tłoka dzięki rozprostowaniu sprężyny. Siłownik jednostronnego działania ze sprężyną może być ciągnący lub pchający. Rozróżnia się je na podstawie pozycji tłoczyska w pozycji wyjściowej:

  • siłownik jednostronnego działania pchający w pozycji wyjściowej ma schowane tłoczysko. To sprężone powietrze wysuwa tłoczysko dzięki zastosowaniu energii mechanicznej. Następnie sprężyna powoduje powrót tego elementu konstrukcyjnego siłownika na swoje miejsce.
  • siłownik jednostronnego działania ciągnący w pozycji wyjściowej ma wysunięte tłoczysko. W tym przypadku sprężone powietrze jest wprowadzane od strony przedniej pokrywy. To powoduje wciągnięcie tłoczyska do środka cylindra.

Zarówno siłownik pneumatyczny jednostronnego działania pchający, jak i siłownik ze sprężyną ciągnący, doskonale sprawdzają się w swojej roli. Warto wiedzieć, że skok siłowników jednostronnego działania pchających nie przekracza 100 mm. Z tego względu dobrze mieć na uwadze, że tego typu siłowniki dysponują mocno ograniczonym skokiem. To z kolei może przekładać się na niską dynamikę pracy. Ze względu na niski skok, prędkość i dynamizację pracy takiego siłownika może być rozczarowaniem dla osób oczekujących bardzo szybkiego tempa pracy mechanizmu. Co istotne, niski skok ma związek też z odpowiednią amortyzacją siłownika. Dzięki zastosowaniu uszczelki amortyzacji wypływ powietrza z cylindra zostaje uniemożliwiony w momencie, w którym wchodzi tam tulejka amortyzacji. Powietrze skierowane jest na zewnątrz poprzez niewielki otwór w pokrywie siłownika. Dzięki temu amortyzacja siłownika jest odpowiednia, co bezpośrednio przekłada się pozytywnie na trwałość tego mechanizmu. Mechanizm amortyzacji nie obniża dynamiki w przypadku siłowników o dużym skoku, natomiast w przypadku siłowników o skoku do 100 mm dynamika jest ograniczona, bo ruch zostaje wyhamowany niedługo po jego rozpoczęciu.

Siłownik jednostronnego działania ze sprężyną cechuje się licznymi zaletami, do których należą przede wszystkim niskie koszty eksploatacji siłownika. Dzięki zastosowaniu sprężyny tego typu mechanizmy zużywają mniej powietrza. Poza tym warto wiedzieć, że w przypadku awarii tego elementu, naprawa jest bardzo prosta i tania. Koszty konserwacji takich mechanizmów również nie należą do wysokich. Siłowniki jednostronnego działania ze sprężyną nie wymagają od nas szerokiej infrastruktury – nie generują potrzeby posiadania dużego zasobu dodatkowego sprzętu. 

Podsumowując, eksploatacja siłownika jednostronnego działanie ze sprężyną nie wiąże się z wysokimi kosztami. Co więcej, zakup tych elementów również nie generuje wysokich kosztów. Wcale nie trzeba wydawać dużo na siłownik pneumatyczny jednostronnego działania! Cena mechanizmu jest uzależniona od specyfikacji konkretnego siłownika, jednak z pewnością nie przekroczy kilkuset złotych. 

Przy okazji rozważań na temat siłowników działających jednostronnie, można zastanowić się nad tym, czym różni się siłownik jednostronnego działania a dwustronnego działania. Różnice występują zarówno w budowie, jak i w przeznaczeniu tego typu mechanizmów. Po pierwsze, siłownik jednostronnego działania jest wyposażony w jedną komorę roboczą. To podstawowy element odróżniający te typy mechanizmów, ponieważ siłownik dwustronnego działania pracuje jednocześnie w dwóch komorach roboczych. Dzięki temu może wykonywać ruch roboczy w obydwie strony, a nie – jak w przypadku siłowników jednostronnego działania – jedynie w jedną. To możliwe, gdyż dwie komory są na zmianę zasilane sprężonym powietrzem. 

Zaletami siłowników dwustronnego działania z pewnością są mniejsze ograniczenia długości skoku, które występują w siłownikach działania jednostronnego. Większość siłowników z jedną komorą jest ograniczona długością skoku do 100 mm, natomiast w przypadku siłowników dwukomorowych ograniczenia długości skoku są związane wyłącznie z rozwiązań konstrukcyjnych zastosowanych w konkretnym mechanizmie. Warto jednak zauważyć, że duży skok przyczynia się do zwiększenia obciążenia mechanicznego siłownika. To z kolei przekłada się na konieczność stosowania większych średnic łożyska i dłuższych pierścieni ślizgowych, co w rezultacie skutkuje zwiększeniem rozmiaru całego mechanizmu. 

Warto jednak zauważyć, że siłowniki jednostronnego działania są mniej awaryjne z uwagi na prostszą konstrukcję, a co za tym idzie – tańsze w eksploatacji. Ich naprawa i konserwacja jest o wiele bardziej opłacalna. W wielu przypadkach zaletą siłowników jednostronnego działania jest też ich kompaktowość – zazwyczaj są mniejsze niż siłowniki dwustronnego działania. 

Siłowniki pneumatyczne jednostronnego działania – zastosowanie

Warto wiedzieć, że bardzo prosta konstrukcja i skuteczne działanie sprawia, że siłownik pneumatyczny jednostronnego działania doskonale sprawdza się w pracy w warunkach ekstremalnych. W takich okolicznościach często nie można zastosować bardziej zaawansowanych siłowników elektrycznych – np. ze względu na brak możliwości doprowadzenia energii elektrycznej do danego miejsca. Siłownik pneumatyczny jednostronnego działania działa dzięki sprężonemu powietrzu, więc może spełniać swoje zadania praktycznie w każdym możliwym miejscu. Należy pamiętać, że siłowniki tego typu ze względu na swoją niezawodność znajdują również zastosowanie tam, gdzie stykają się z bardzo wysokimi lub bardzo niskimi temperaturami. W takim przypadku stosuje się uszczelnienia z materiałów takich jak teflon lub viton, czyli z poszczególnych rodzajów syntetycznej gumy. Dzięki temu ekstremalne temperatury nie grożą mechanizmowi. 

Siłowniki pneumatyczne są stosowane w różnych gałęziach przemysłu. Korzysta się z nich zarówno w przemyśle metalurgicznym, hutniczym, jak i w spożywczym. Siłowniki pneumatyczne są stosowane najpewniej w każdej fabryce, na przykład na liniach produkcyjnych oraz w prasach. Siłowniki pneumatyczne jednostronnego działania wykorzystywane są też w przemyśle drzewnym, a dokładnie przy obróbce drewna. Warto wiedzieć, że siłownik pneumatyczny jednostronnego działania należy do mechanizmów bardzo prostych i bezpiecznych w obsłudze. Poziom bezpieczeństwa osób pracujących przy tego typu mechanizmach jest naprawdę wysoki. 

W obliczu zwiększającej się świadomości, na tematy związane z ekologią i marnowaniem zasobów nieodnawialnych, warto podkreślić, że siłowniki pneumatyczne są neutralne dla środowiska i nie generują zanieczyszczeń. 

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak przydatny jest siłownik jednostronnego działania. Zastosowanie znajduje w konstrukcji wielu przedmiotów, które nas otaczają. Bez tego typu mechanizmów niemożliwym byłoby, chociażby otwieranie drzwi w samochodzie. Poza tym, z pewnością każdy majsterkowicz wie, w ilu prostych narzędziach wykorzystuje się siłowniki pneumatyczne. Z siłowników korzysta się również przy korzystaniu z platform wyładunkowych przez ciężarówki. Dzięki siłownikom prostsza jest też praca służb ratunkowych –  elementy te znajdują się między innymi w niezbędnych ratownikom przecinakach i rozwierakach. 

Siłownik jednostronnego działania: najczęściej zadawane pytania

    • Ile powietrza zużywa siłownik pneumatyczny jednostronnego działania?

      Ilość zużywanego przez siłownik powietrza jest czynnikiem istotnym ze względów technicznych i ekonomicznych. Zapotrzebowanie mechanizmu na powietrze można obliczyć za pomocą wzoru V = l × n × S × e, gdzie:
      • V – zużycie powietrza,
      • l – długość skoku siłownika,
      • n – liczba cykli pracy siłownika w ciągu minuty,
      • S – powierzchnia aktywna siłownika,
      • e – stopień sprężenia.
      Zużycie powietrza jest podawane w litrach powietrza zasysanego na minutę.
    • Czym różni się siłownik jednostronnego działania pchający od ciągnącego?

      W przypadku siłownika jednostronnego działania pchającego sprężone powietrze sprawia, że tłoczysko jest wysuwane, natomiast sprężyna powoduje powrót tego elementu na miejsce. Natomiast siłownik jednostronnego działania ciągnący dysponuje tłoczyskiem wysuniętym, które wciągane jest do cylindra przez sprężone powietrze.
    • Dlaczego warto wybrać siłownik jednostronnego działania?

      Siłownik jednostronnego działania jest doskonałym wyborem z uwagi na szerokie zastosowanie, między innymi w przemyśle górniczym, motoryzacyjnym i rolniczym oraz w maszynach produkcyjnych. Siłownik jednostronnego działania sprawdzi się wszędzie tam, gdzie należy użyć jednostronnej siły mechanicznej. Ponadto siłowniki jednostronnego działania są tanie w eksploatacji i konserwacji.