Ustaw filtry
Siłowniki beztłoczyskowe sklep

Siłowniki beztłoczyskowe sklep

Na podstawie 1 opinii

Siłownik beztłoczyskowy

Przemysł ciągle się rozwija, jednak wciąż należy wprowadzać takie unowocześnienia, które pozwolą na zracjonalizowanie budżetu i optymalizację samych kosztów pracy. Jednocześnie z tego tytułu nie trzeba ponosić wysokich kosztów. W wielu branżach niezbędne są siłowniki beztłoczyskowe. Cechuje je wyjątkowa funkcjonalność, efektywność pracy, a przy tym ich cena jest relatywnie niska. Czas poznać ich zastosowanie i dowiedzieć się więcej na ich temat.

Siłowniki beztłoczyskowe - co warto wiedzieć? 

Siłownik beztłoczyskowy jest to element pneumatyczny, który posiada zdolność do przemieszczania się ładunku po torze liniowym. wykorzystuje on sprężone powietrze, przy czym trzeba tutaj pamiętać, że jakość sprężonego powietrza jest bardzo ważna. Do klasy czystości odnosi się norma ISO 8573-1. Zanieczyszczenia mogą wziąć się z atmosfery bądź ze sprężarki. Dlatego też należy szukać sprężonego powietrza o wysokiej czystości.

Dzięki temu nie dojdzie do uszkodzenia samych napędów, a przez to zwiększenia kosztów pracy. Siłownik pneumatyczny beztłoczyskowy zyskuje dzięki temu dobrą długość skoku i to na mniejszej przestrzeni. Co ciekawe nie trzeba też stosować wyboczenia tłoka przy dużych obciążeniach. Oczywiście nie występuje też brak konieczności długich skoków. Siła i ruch w obu kierunkach jest taki sam.

Warto jeszcze wiedzieć o łatwym i szybkim montażu, co również wpływa na wygodę pracy. Wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża dynamika pracy takie siłowniki beztłoczyskowe mają zastosowanie. Sprawdzą się one wszędzie tam, gdzie wykonuje się prace polegające na przenoszeniu materiałów, podnoszeniu, ładowaniu, a nawet cięciu. 

Siłowniki bezłoczyskowe - szerokie spektrum zastosowania 

Siłowniki beztłoczyskowe są to niewątpliwie produkty bardzo zaawansowane pod kątem technologicznym. Sprawdzą się nawet w pracy przy dużym obciążeniu, a także w trudnych warunkach. Stosuje się je w pracach, gdzie wymagana jest najbardziej restrykcyjna aplikacja. Można je wykorzystać w pracach, gdzie z dużą prędkością trzeba przemieszczać elementy robocze. Mają one także zastosowanie w maszynach służących do cięcia tworzyw sztucznych. 

Siłownik beztłoczyskowy może przenosić lekkie elementy na duże odległości. Trzeba jeszcze wiedzieć, że taki siłownik beztłoczyskowy nadaje się do przenoszenia ładunków masowych. Dzięki sile tłoka, która jest przenoszona przez zabierak sprężony z tłokiem mechanicznym efektywność pracy jest naprawdę bardzo duża. Otóż w wielu pracach wykorzystuje się kapitał ludzkiej siły, jednak trzeba pamiętać, że wszędzie tam, gdzie pracę nadzoruje człowiek bądź ją bezpośrednio wykonuje ryzyko wypadków jest większe, a do tego trudno uzyskać powtarzalne rezultaty.

Oznacza to więc, że nie zawsze normy pracy mogą zostać spełnione, a przez to przedsiębiorca zarządzający firmą naraża siebie i swoich klientów na potencjalne straty. Stąd też kapitał ludzki można w dużej mierze zastąpić i zamiast wykorzystywać siłę ludzką, lepiej wykorzystać siłę jaką daje sprężone powietrze, które wprowadza siłowniki beztłoczyskowe w ruch.

Siłownik beztłoczyskowy można więc wykorzystać w różnych działach przemysłowych. Siłownik beztłoczyskowy posiada zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, np. służą w aplikacjach do przesuwania podwozia samochodu na linii montażowej. Zapobiegają przestojom pracy, za to w realny sposób zwiększają jej szybkość. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że ich wykorzystanie w przemyśle jest wręcz nieograniczone.

Otóż wykorzystuje się je w przemyśle spożywczym, maszynowym, a nawet meblarskim. Trzeba pamiętać, aby wybierać siłownik beztłoczyskowy zgodny z normami ISO, gdyż wtedy łatwo dobrać je do otworów montażowych lub części regeneracyjnych.                

Siłowniki beztłoczyskowe jednostronnego działania - co warto wiedzieć? 

Budowa siłownika pneumatycznego jest dość charakterystyczna. Obejmuje tłok i tłoczysko, które poruszają się w cylindrze. W owym cylindrze tłok wykonuje pożądany ruch. W takich układach pneumatycznych sprężone powietrze pobudza do działania, a dokładnie do wysuwania i cofania się tłoka. Trzeba wiedzieć, że dostępny jest siłownik jednostronnego działania, który ma jeden port. Właśnie do tego portu wchodzi sprężone powietrze. Zastosowanie takich siłowników pneumatycznych jest bardzo duże. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie wymagane jest zaciskanie, wykrawanie czy też pozycjonowanie.

Oznacza to, że sprężone powietrze wpływa tylko w jednym kierunku i wprowadza dane urządzenie w ruch, zmuszając tłok do wysunięcia się w jednym kierunku. Siła zewnętrzna cofa następnie tłok do pierwotnego położenia. Dzieje się to po wypuszczeniu powietrza przez ten sam port.

Taki siłownik beztłoczyskowy posiada naprawdę szereg zalet. Przede wszystkim ich konstrukcja jest prosta. Także ich cena jest relatywnie niska. Wyróżniają się również pojedynczym portem i redukcją kosztu zaworów. 

Siłowniki beztłoczyskowe dwustronnego działania - dlaczego warto je wybierać? 

Kolejnym siłownikiem pneumatycznym powszechnie stosowanym jest siłownik beztłoczyskowy dwustronnego działania. Cylindry dwustronnego działania wyposażone są w dwa porty i oba porty wykorzystują w pracy. Stąd też ich zastosowanie jest niezbędne, gdy maszyna wymaga nie jednego ruchu, a dokładnie w jej przypadku niezbędne jest przesuwanie ładunku w obu kierunkach. Siłownik dwustronnego działania w razie konieczności może wysuwać się i cofać.

Ma dwa porty i przez oba porty powietrze wchodzi i wychodzi. Takie siłowniki cechuje je ponadprzeciętna wydajność, a także precyzja i dokładność pracy. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że ich wykorzystanie pozwoli na dużą redukcję kosztów pracy, ale też zwiększa się jej bezpieczeństwo. Kolejną zaletą tego rodzaju siłowników pneumatycznych jest fakt, że wykorzystują one medium jakim jest czyste sprężone powietrze.

Dzięki temu nie emitują zanieczyszczeń. Zatem pozytywnie wpływają na ekologię. Takie urządzenia wykorzystuje się na szeroką skalę wszędzie tam, gdzie praca wymaga precyzji, dokładności, ale też musi być wykonana szybko. Stąd też stosuje się je w szeroko rozumianym przemyśle oraz robotyce. Mogą wykonywać takie zadania jak przenoszenie towarów z taśmociągów, ale też ich podnoszenie. Do tego wykorzystuje się je podczas zamykania i otwierania drzwi.

Warto jeszcze wiedzieć, że zapewniają zdecydowanie większą kontrolę nad ruchem. Wynika to z faktu, że sprężone powietrze porusza się w ich przypadku w dwie strony. Z tego też powodu mają one zastosowanie w przemyśle medycznym, ale też wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się sprzęt do robót ziemnych.

Dzięki takim siłownikom pneumatycznym można przyspieszyć pracę, także wydajność będzie większa. Ale na tym zastosowanie siłownika dwustronnego działania się nie kończy, gdyż dodatkowo wykorzystuje się go również w programach kosmicznych. Jego największą zaletą jest fakt, że na każdym etapie prac macie kontrolę nad jego ruchem.

Jest on silny, a przy tym szybki, zatem szybko i efektywnie wprawia w ruch określone maszyny, a przy tym zużywa małą ilość energii. Do tego występuje w wielu wariantach rozmiarów skoku, ale i otworów.

Siłownik beztłoczyskowy dwustronny jest droższy od jednostronnych. Wymagają też większej zabudowy, jednak mimo wszystko ich zakup jest nadal bardzo opłacalny. 

Siłownik beztłoczyskowy jaki wybrać - jednnostronnego czy dwustronnego działania? 

Wybór siłownika beztłoczyskowego powinien być ściśle uzależniony od rodzaju pracy, ale też zapotrzebowania. Jeżeli prowadzi się dużą firmę, to trzeba szukać bardziej efektywnych rozwiązań. Pneumatyczne siłowniki jednostronnego działania można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest siła przenosząca obciążenia w jednym kierunku, a więc można powiedzieć, że mają szczególne zastosowanie w przemyśle, np. mogą wyrzucać przedmioty z taśm przenośnikowych.

Jednak biorąc pod uwagę szybkość pracy i wydajność, to lepszym wyborem jest model siłownika dwustronnego działania. Ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczna jest szybkość i duża siła. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na same koszty. Pneumatyczne siłowniki jednostronnego działania są tańsze, z drugiej strony będą wymagały częstszej wymiany.

Z biegiem czasu ich praca może nie być dokładna. Bardziej zaawansowane technologicznie są siłowniki dwustronne. Są efektywniejsze i szybsze, a także łatwiejsze w utrzymaniu odpowiedniego stanu technicznego. Rzecz jasna każdy z nich wymaga czyszczenia i stosowania najwyższej jakości medium. Przy wyborze trzeba jeszcze zwracać uwagę na normy ISO. 

Wybór ma znaczenie - jakie wybrać siłowniki beztłoczyskowe? 

Doskonałym wyborem jest siłownik beztłoczyskowy z serii C-M, który spełnia normę ISO 6432. Dostępne są w wersji jednostronnego działania, a także dwustronnego działania. Do wyboru są modele z amortyzacją, ale i bez. Warto wybierać siłowniki, które mają tłoczysko wykonane ze stali nierdzewnej. Dzięki temu są niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale też nie ulegają korodowaniu. Można je więc wykorzystać do prac w trudnym terenie.

Polecamy siłownik beztłoczyskowy, który posiada obudowę z odlewu aluminium, a przy tym zostały wyposażone w uszczelnienia z poliuretanu. Na pewno trafnym wyborem jest seria C-H, spełniająca normę ISO 15552.

W przypadku kompaktowych siłowników pneumatycznych polecamy modele z gwintami zewnętrznymi czy też wewnętrznymi, a nawet w wersji antyobrotowej. Dobrym przykładem są siłowniki z serii C-D, które spełniają normę ISO 21287. Tam, gdzie wymagana jest najwyższa jakość i posiadanie innych otworów montażowych mają zastosowanie siłowniki z serii C-U. 

Siłownik beztłoczyskowy - jakie uszczelnienia wybrać? 

Warto jeszcze zwrócić uwagę na same uszczelnienia. Doskonałym wyborem są te wykonane z poliuretanu, które sprawdzą się nawet w pracach w trudnych warunkach. Takie uszczelnienia wytrzymują temperatury nawet od minus 20 do 80 stopni Celsjusza. Można wybrać także uszczelnienia z kauczuku fluorowego. Wykazują one odporność na oleje, ale i paliwa. Siłownik beztłoczyskowy sprawdza się nawet w temperaturze do 150 stopni Celsjusza.

Tam, gdzie produkuje się żywność, ale i produkty farmaceutyczne,  niezbędne jest stosowanie uszczelnień z poliuretanu, które posiadają certyfikat FDA. Temperatura pracy takich uszczelnień wynosi od minus 20 do 80 stopni Celsjusza. Można również zdecydować się na uszczelnienie z NBR, które zostały wyposażone we wkładkę TP-E. Wykorzystuje się je w ciężkich warunkach, gdzie występuje duże zapylenie.

Owa wkładka zbiera i odprowadza brud, który może osadzać się na tłoczysku. Warto jeszcze wiedzieć, że takie uszczelnienia znoszą dobrze temperaturę od minus 20 do 80 stopni Celsjusza. 

Jak widzicie wybór siłowników beztłoczyskowych jest naprawdę bardzo duży. Dzięki temu bez problemu można dobrać je do rodzaju pracy i w ten sposób zwiększyć jej efektywność przy zmniejszeniu wykorzystania kapitału ludzkiego. Warto wybierać produkty zgodne z normami ISO, które gwarantują, że w razie zużycia się siłownika, bez problemu można znaleźć nowy pasujący model.

Siłownik beztłoczyskowy - budowa

Nowa generacja siłowników OSP-P została zaprojektowana w oparciu o znany siłownik beztłoczyskowy ORIGA i rozwinięta w jeden modułowy pakiet siłowników liniowych, prowadnic i sterowania, oferując inżynierom na pełną elastyczność.

Szyny montażowe z 3 stron siłownika umożliwiają modułowy montaż elementów takich jak prowadnice liniowe, hamulce, zawory, czujniki magnetyczne bezpośrednio na samym siłowniku. Rozwiązuje to wiele problemów montażowych, szczególnie tam, gdzie przestrzeń jest ograniczona.

Modułowa koncepcja systemu stanowi idealną podstawę dla dodatkowych funkcji dostosowanych do potrzeb klienta.

  • Profil: Aluminium anodyzowane
  • Wózek (tłok): Aluminium anodyzowane
  • Pokrywy: Aluminum lakierowane
  • Taśma uszczelniająca: Stal nierdzewna
  • Uszczelnienia: NBR (opcjonalnie: Viton)
  • Osłony przeciwpyłowe : kompozyt