Zawór pneumatyczny ręczny

Zawór pneumatyczny ręczny

Zawór pneumatyczny ręczny

Zawory pneumatyczne stanowią istotny element układów pneumatycznych, odpowiadając za przepływ sprężonego powietrza zasilającego poszczególne elementy układu. Zawór pneumatyczny ręczny jest stosowany w tych miejscach, gdzie konieczne jest ręczne nadzorowanie pracy przez operatora. Ma on możliwość bezpośredniego sterowania przepływem powietrza poprzez przesuwanie suwakiem zaworu. Suwakiem można przesuwać przy pomocy dźwigni, przycisku lub cięgła. Szeroki wybór zaworów pneumatycznych w ofercie Pneumatig pozwoli Państwu na wybór rozwiązania kompatybilnego z każdym układem pneumatycznym.

W jakim celu stosuje się zawory pneumatyczne?

W układach pneumatycznych poszczególne elementy robocze są zasilane za pośrednictwem sprężonego powietrza pod dużym ciśnieniem. Jest ono generowane przez kompresor, który wprowadza powietrze do układu po odpowiednim uzdatnieniu, za co odpowiadają filtry.

Aby uzyskać określoną specyfikę pracy układu, przepływ powietrza musi być odpowiednio sterowany. W zależności od zastosowania układu, ciśnienie powietrza trzeba zmniejszać lub zwiększać, przekazywać do różnych elementów układu, a jednocześnie odcinać dostęp do innych, jak również sterować specyfiką ruchu poprzez wprowadzanie i odcinanie sprężonego powietrza. Zawór pneumatyczny ręczny to jeden z elementów, który pozwala na sterowanie kierunkiem oraz ciśnieniem sprężonego powietrza.

Nie wszystkie układy pozwalają na zastosowanie w pełni zautomatyzowanych procesów. Czasami niezbędna jest praca operatora, który zajmie się bezpośrednim sterowaniem przepływem i ciśnieniem powietrza.

W zależności od pełnionych funkcji, zawór pneumatyczny możemy podzielić na kilka kategorii: rozdzielający, zwrotny, dławiący czy też redukcyjny. Ważną rolę pełnią także zawory bezpieczeństwa, które pozwalają zahamować wzrost ciśnienia, gdy osiągnie ono zbyt wysoką wartość. Zawory możemy podzielić również ze względu na to, w jaki sposób są one obsługiwane przez operatora. Mogą być one wyposażone w dźwignię, przycisk, cięgło lub też pedał. Prawidłowo dobrany zawór pneumatyczny ręczny ma bardzo istotny wpływ na pracę całego układu pneumatycznego.

Jak działa ręczny zawór pneumatyczny?

Najprościej rzecz ujmując, każdy ręczny zawór pneumatyczny działa na zasadzie akcja – reakcja. Akcją jest naciśnięcie przycisku lub pociągnięcie za dźwignię. Reakcja różni się natomiast w zależności od wybranego rodzaju zaworu. Może to być wzrost lub spadek ciśnienia, przekierowanie, puszczenie, czy też odcięcie przepływu. Jak sama nazwa wskazuje, zawór pneumatyczny ręczny jest obsługiwany przez wykwalifikowanego operatora, od którego zależy reakcja na interakcję z zaworem.

Układy pneumatyczne są nieodzowne na wszystkich gałęziach współczesnego przemysłu. Odgrywają ważną rolę na liniach produkcyjnych oraz transportowych.

Za działanie całego systemu odpowiada właśnie zasilanie poszczególnych elementów sprężonym powietrzem. Zawór ręczny pneumatyczny umożliwia bezpośredni wpływ na działanie całego systemu. W tego typu układach co rusz zachodzi potrzeba redukcji ciśnienia, całkowitego zdławienia przepływu lub też otworzenia go we właściwym momencie. W miejscach, gdzie nie można zastosować zautomatyzowanych zaworów stosowane są właśnie zawory ręczne sterowane przez operatora.

W jakim celu stosuje się zawór pneumatyczny ręczny?

Sterowanie przepływem powietrza decyduje o działaniu całego układu pneumatycznego, który wprawia w ruch określone elementy. Tego typu układy stosuje się w zakładach produkcyjnych, w sortowniach, w halach magazynowych, warsztatach czy też zakładach przetwórczych. Ręczny zawór pneumatyczny umożliwia wygodne sterowanie przepływem powietrza, co oczywiście pozwala na uzyskanie określonej reakcji, w zależności od potrzeb i specyfiki pracy.

Zaletą układów pneumatycznych jest brak zapłonu, co umożliwia pracę w różnych warunkach. Dlatego też, w takich systemach nie zawsze można zastosować liczne czujniki oraz inne systemy elektroniczne, które byłyby niezbędne do automatycznego sterowania zaworami. Ponadto, czasami niezbędna jest stała kontrola ze strony operatora. Zawór pneumatyczny ręczny stosuje się właśnie w takich sytuacjach, gdy zautomatyzowanie procesów z różnych przyczyn nie wchodzi w grę.

Popularne rodzaje zaworów pneumatycznych

Jak już mówiliśmy, w zależności od rodzaju zaworu można uzyskać określoną reakcję. Dlatego też, kluczowym czynnikiem jest wybór konkretnego zaworu. Który zawór pneumatyczny ręczny będzie odpowiedni? To zależy od tego, jak ma się zmienić przepływ powietrza. Oto najpopularniejsze rodzaje:

  • Zawory rozdzielające – z pomocą tych zaworów można zmienić kierunek przepływu sprężonego powietrza, np. przekazując go do określonych elementów układu pneumatycznego, lub też ujścia przy odpowietrzaniu układu.

  • Zawory zwrotne – z pomocą tych zaworów można sterować ciśnieniem powietrza w układzie. Poprzez szybkie opróżnianie komory siłownika możliwe jest zwiększenie prędkości tłoka. W tym celu stosuje się zawór pneumatyczny szybki ręczny, jako iż zawory o tej specyfice zazwyczaj wymagają wykonania określonej akcji w odpowiednim czasie.

  • Zawory dławiące – ten rodzaj zaworu również służy do sterowania ciśnieniem sprężonego powietrza. W przypadku siłowników obrotowych oraz liniowych, dławiący zawór pneumatyczny ręczny umożliwia bezstopniową regulację prędkości elementów roboczych.

  • Zawory pneumatyczne redukcyjne – bardzo ważna grupa zaworów, która umożliwia utrzymanie określonej wartości ciśnienia wyjściowego oraz natężenia powietrza. Są wyposażone w sprężynę, którą steruje się grzybkiem przyciskiem lub dźwignią. Z pomocą tego zaworu można dławić lub odcinać przepływ, w celu precyzyjnej kontroli ciśnienia sprężonego powietrza.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa układów pneumatycznych można zastosować także specjalistyczny zawór pneumatyczny mały ręczny, który umożliwi szybkie zahamowanie wzrostu ciśnienia roboczego, w sytuacji, gdy dojdzie ono do nieprawidłowych wartości. Są to zawory bezpieczeństwa, które można umieścić w kilku strategicznych miejscach układu.

W jaki sposób można sterować zaworem?

Jednym z ważniejszych kryteriów wyboru zaworu jest oczywiście sposób sterowania. Do najbardziej popularnych zaworów możemy zaliczyć ręczny zawód pneumatyczny z dźwignią.

Takie zawory mają najczęściej konstrukcję suwakową 3/2, 5/2, 5/3 natomiast odpowiednie ustawienie dźwigni we właściwej pozycji pozwala na uzyskanie przepływu powietrza o określonych parametrach. Nieco rzadziej spotykany jest natomiast zawór z przyciskiem, który powszechnie stosuje się w przypadku zaworów bezpieczeństwa, a także zaworów dławiących, w których za pośrednictwem przycisku można puścić lub zdławić przepływ sprężonego powietrza.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest natomiast zawór z cięgnem podłączonym do linki, która odpowiada za ustawienie zaworu we właściwej pozycji. Tego typu zawory zapewniają dobrą regulację parametrów sprężonego powietrza. Zastosowanie w układach pneumatycznych posiada także zawór nożny.

Jest to specjalny pedał, który umożliwia operatorowi sterowanie przepływem powietrza poprzez naciskanie i odpuszczanie stopą. Tego typu rozwiązanie jest bardzo popularne chociażby w obrotowych stołach roboczych, które umożliwiają wydajniejszą i szybszą pracę. Dostępne są także zawory ze sterowaniem pośrednim, którymi można zarządzać np. z pomocą pilota. Tak szeroki wybór metod sterowania sprawia, że łatwiej jest dobrać zawór pneumatyczny ręczny do specyfiki pracy układu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zaworu pneumatycznego?

Znając konkretne zastosowanie zawodów pneumatycznych łatwiej jest oczywiście wywnioskować, jakie kryteria są najważniejsze przy wyborze właściwej części. Istotną kwestią jest ilość dróg przepływu. Zawory możemy podzielić na 3-drogowe, 4-drogowe oraz 5-drogowe. Kolejnym czynnikiem jest liczba możliwych położeń zaworu. W przypadku zaworów z przyciskiem zwykle są to 2 położenia, natomiast w przypadku zaworów z dźwignią mamy także zawory 3-położeniowe. Każde położenie decyduje o ustawieniu określonych dróg przepływu sprężonego powietrza.

Dobrze dobrany zawór pneumatyczny ręczny musi być również kompatybilny z przyłączami zastosowanymi w układzie. W tym celu należy zwrócić uwagę na typ i średnicę zaworu. Jeśli chodzi o sterowanie zaworem, wiemy już, że dostępne są zawory z dźwignią, przyciskiem, grzybkiem. cięgnem, jak również pedałem nożnym. Jednak powyższe elementy mogą być podłączone do przewodów wkręconych w przyłącza gwintowane, jak również do płytek. W ten sposób możemy wyróżnić zawory przewodowe oraz płytowe.

Czym powinien odznaczać się dobry zawór pneumatyczny?

Od prawidłowego przepływu powietrza zależy cała praca układu pneumatycznego. To właśnie prawidłowo dobrany i zamocowany zawór pneumatyczny ręczny umożliwi operatorowi bezpośredni wpływ na ciśnienie oraz kierunek przepływu. Dobry zawór musi być wykonany z jakościowych komponentów w trosce o najmniejsze detale. Dzięki temu, poruszanie dźwigną lub naciskanie przycisku jest czynnością prostą i niewymagającą wkładania siły. Wiele zależy także od samego typu zaworu, czy jest on przeznaczony do szybkich reakcji, czy też do precyzyjnych ustawień. Profesjonalne zawory spełniają określone standardy i normy ISO.

Zawory pneumatyczne ręczne w ofercie Pneumatig

W sklepie Pneumatig znajdziesz szeroki wybór ręcznych zaworów pneumatycznych potrzebnych do bezpośredniego sterowania ciśnieniem i kierunkiem przepływu powietrza. W naszej ofercie dostępne są zawory od sprawdzonych i renomowanych producentów.

Zostały one wykonane z najlepszych komponentów, a ich jakość potwierdzają certyfikaty zaświadczające o zgodności z normami i wymogami europejskimi. W naszym sklepie bez trudu znajdą Państwo zawór pneumatyczny ręczny konkretnego typu, przeznaczony do określonych celów. Każdy z produktów został szczegółowo opisany, dzięki czemu, wybór modelu o konkretnej specyfikacji staje się dużo prostszy.