Sprężarki śrubowe

Sprężarki śrubowe z wtryskiem oleju to najpopularniejsza grupa sprężarek dostępna na rynku.
Nasza firma oferuje te sprężarki od najbardziej renomowanych producentów: Atlas Copco i BOGE.
Sprężarki śrubowe z wtryskiem oleju w odróżnieniu od sprężarek tłokowych są przystosowane do pracy pod ciągłym obciążeniem co ponadto korzystnie wpływa na ich trwałość. Odnotowaliśmy wiele przypadków gdy sprężarka obciążona w 90% potrafiła przepracować więcej niż 25 000 motogodzin bez remontu głównego stopnia śrubowego.

Sprężarki śrubowe Atlas Copco seria GX to podstawowa grupa sprężarek śrubowych z wtryskiem oleju, chłodzonych powietrzem, z napędem pasowym i w obudowie wyciszającej. Sterowanie pracą tych sprężarek odbywa się za pomocą impulsów elektromagnetycznych – presostatu. Opcjonalnie te sprężarki można wyposażyć w zbiornik wyrównawczy o pojemności 200 lub 500 litrów, osuszacz ziębniczy (tylko wersje ze zbiornikiem), filtry końcowe czy też automatyczny spust kondensatu ze zbiornika.

Sprężarki te występują z silnikami od 2,2 kW do 7,5 kW (400V/50Hz/3Ph) od silnika 4,1 kW dostępny jest rozruch Y/∆ natomiast dla silników 2,2 – 4,1 kW rozruch jest bezpośredni. Sprężarki te występują tylko z nastawą ciśnienia max. 10 bar a zakres wydajności FAD zawiera się od 240 do 840 l/min. Sprężarki te charakteryzują się niskim poziomem hałasu od 61 do 64 dB. Sprężarki śrubowe Atlas Copco z serii GX to urządzenia o prostej budowie charakteryzujące się bezproblemową eksploatacją oraz prostym serwisem dostępnym dla każdego użytkownika.

Kompresory śrubowe Atlas Copco seria G

Następna grupa sprężarek śrubowych z wtryskiem oleju. Podobnie jak modele GX są one chłodzone powietrzem i posiadają napęd pasowy. Obudowa wyciszająca jest standardem. Główną różnicą od modeli GX jest wyposażenie sprężarek G w sterownik mikroprocesorowy który całkowicie steruje pracą sprężarki. Opcjonalnie sprężarki mogą być wyposażone w zbiornik wyrównawczy 270 lub 500 litrów, zabudowę wraz z osuszaczem ziębniczym lub chłodnicę końcową, filtry sprężonego powietrza, czy też automatyczny spust kondensatu ze zbiornika. Sprężarki te występują z silnikami od 7,5 do 22 kW (400V/50HZ/3Ph) i rozruchem Y/∆.

Producent tych sprężarek, w tej grupie przewidział możliwość zamówienia sprężarki z nastawą ciśnieniową 7,5, 10 lub 13 bar. Zakres wydajności FAD dla tych sprężarek zawiera się w przedziale od 834 l/min (G7-13 bar) do 3720 l/min.(G22-7,5bar). Poziom hałasu dla tej grupy sprężarek wynosi od 65 do 71 dB. Sprężarki śrubowe z serii G to podstawowa grupa sprężarek dla małych zakładów produkcyjnych, charakteryzują się prostą budową oraz możliwością wykonywania podstawowego serwisu okresowego przez użytkownika we własnym zakresie.

Sprężarki śrubowe Atlas Copco seria GA / GA+, to najbardziej zaawansowana technologicznie grupa sprężarek śrubowych z wtryskiem oleju w portfolio Atlas Copco. Standardowo sprężarki są chłodzone powietrzem ale dla większych modeli można opcjonalnie zamówić chłodzenie wodą lub innym czynnikiem. Modele GA 5-11C posiadają napęd pasowy, od modelu GA11+ napęd jest liniowy od silnika elektrycznego (wkładka i sprzęgło elastyczne). Wszystkie sprężarki z typoszeregu GA posiadają chłodnicę końcową wraz z automatycznym spustem kondensatu jako wyposażenie standardowe. W tym typoszeregu pracę sprężarki nadzoruje sterownik z dotykowym panelem Elektronikon Swipe lub Touch.

Sprężarki śrubowe z osuszaczem - kompresory atlas copco

Kompresory te posiadają bardzo duży zakres wyboru wyposażenia opcjonalnego. Modele GA 5-11C mogą być dodatkowo również wyposażone w zbiornik wyrównawczy 270 lub 500 litrów. Przykładowe wyposażenie opcjonalne dla tego typoszeregu to: wbudowany osuszacz ziębniczy, by-pass dla osuszacza, filtry końcowe sprężonego powietrza, wbudowany separator kondensatu czy szereg dodatkowych zabezpieczeń elektrycznych lub wyposażenia dodatkowego umożliwiającego pracę w ciężkich warunkach takich jak wysoka temperatura, duże zapylenie, wilgotność, deszcz.

W naszej ofercie na stronie internetowej znajdziesz sprężarki z serii GA z silnikami od 5,5 do 30kW ale na zapytanie ofertowe możemy również zaoferować sprężarki Atlas Copco z serii GA+ z silnikiem do 90kW. Sprężarki z serii GA/GA+ mają najlepszy współczynnik osiąganej wydajności (FAD) względem zużycia energii elektrycznej zużytej w tym celu. Również poziom hałasu jest prawie na najniższym poziomie wśród porównywalnych sprężarek na rynku – zawiera się w zakresie od 60 dB (GA5) do 70 dB (GA30).

Rodzaj zastosowanego sterownika w tych sprężarkach pozwala na zdalny monitoring pracy sprężarki już wyposażeniu standardowym – wystarczy tylko wpiąć sprężarkę w sieć zakładową. Opcjonalnie sprężarka może być również sterowana zdalnie, z poziomu pulpitu użytkownika. Ta grupa sprężarek jest dedykowana dla średnich i dużych zakładów produkcyjnych, dla których bezawaryjna oraz długa eksploatacja jest podstawą wyboru dostawcy urządzeń.

Sprężarka śrubowa atlas copco z wtryskiem oleju

Sprężarki śrubowe Atlas Copco GA VSD+ są sprężarkami śrubowymi z wtryskiem oleju o innowacyjnej budowie i nowoczesnym systemie chłodzenia silnika elektrycznego przez olej sprężarkowy. Wszystkie modele w tej grupie sprężarek posiadają falownik dla silnika elektrycznego, który umożliwia pracę sprężarki oraz produkcję sprężonego powietrza w dokładnie takiej ilości jaka jest aktualnie potrzebna przez użytkownika. Zakres wyposażenia dodatkowego dla tej grupy sprężarek jest również bardzo szeroki i podobny jak dla grupy sprężarek GA/GA+. Standardem w tej grupie sprężarek jest najbardziej zaawansowany sterownik dotykowy Elektronikon Touch.

Dzięki możliwości montażu wewnątrz sprężarki opcjonalnego systemu odzysku energii, są to najbardziej przyjazne środowisku naturalnemu sprężarki śrubowe gdyż starają się ciągle dostosowywać zużycie energii elektrycznej do bieżących potrzeb użytkownika a zużytą energię elektryczną wykorzystać ponownie. Sprężarki GA VSD+ pracują w nastawie ciśnieniowej od 4 do 13 bar i to użytkownik określa jakie ciśnienie ma być kontrolowane przez sterownik i utrzymywane w sieci sprężonego powietrza. Standardowa oferta sprężarek GA VSD+ przedstawiona na naszej stronie dotyczy sprężarek o mocy od 7,5 do 37 kW. Zachęcamy do składania zapytań ofertowych na sprężarki Atlas Copco GA VSD+ o większych mocach poprzez naszą stronę internetową.

Sprężarki śrubowe Atlas Copco z serii GA VSD+ dzięki wykorzystaniu innowacyjnej technologii chłodzenia silnika elektrycznego posiadają bardzo zwartą i kompaktową budowę o możliwie najmniejszej powierzchni niezbędnej do pracy sprężarki. W związku z coraz wyższymi cenami energii elektrycznej już bardzo wiele firm zdecydował się na zakup sprężarek śrubowych Atlas Copco z wbudowanym falownikiem dla silnika elektrycznego – z pewnością wielu z nim, sam nakład inwestycyjny na zakup takiej sprężarki, już się zwrócił!

Kompresory Śrubowe BOGE

Sprężarki śrubowe BOGE seria CL/CLF – to podstawowa seria sprężarek śrubowych z wtryskiem oleju niemieckiego producenta – firmy BOGE. Charakteryzuje je głównie napęd liniowo przenoszony od silnika elektrycznego na stopień śrubowy Są to sprężarki chłodzone powietrzem. Występuję standardowo bez obudowy wyciszającej jako jednostki zamontowane na ramie. Opcjonalnie można te sprężarki zabudować na zbiornikach wyrównawczy o pojemnościach 90, 270, 350, 500 lub nawet 750 litrów.

Za sterowanie pracą sprężarki odpowiada mikrosterownik Base z licznymi dodatkowymi funkcjami, które pozwalają na optymalną pracę sprężarki. Sprężarki z serii CL są wyposażone w silniki o mocach od 2,2 kW do 15 kW i napięciu 400V/50Hz/3Ph. Wszystkie modele posiadają rozruch Y/∆. Opcjonalnie sprężarki z serii CL/CLF można zamówić w obudowie wyciszającej oraz w zabudowie na zbiorniku wyrównawczym i z osuszaczem ziębniczym.

Wersja CLF posiada falownik dla silnika elektrycznego 7,5 kW – jeden model CLF 9 (8,10 lub 13 bar). Najmniejszy model CL 3 oraz CL5 jest dostępny wyłącznie z nastawą ciśnieniową 10 bar, model CL 7 występuje z nastawą ciśnieniową 10 lub 13 bar a pozostałe wersje są dostępne z nastawą 8 lub 10 bar. Zakres wydajności FAD dla tych sprężarek zawiera się w przedziale od 230 l/min do 2250 l/min. Podobnie jak sprężarki z serii GX/G Atlas Copco są to podstawowe sprężarki śrubowe dla małych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych.

Sprężarki śrubowe BOGE seria C – to seria sprężarek śrubowych BOGE z napędem pasowym i w obudowie wyciszającej. Sprężarki z tej serii są również chłodzone powietrzem. Podstawowe wersje to stacjonarne sprężarki w zakresie mocy silnika od 3,1 kW do 22 kW (400V/50Hz/3Ph). Wszystkie sprężarki z tego typoszeregu są sterowne poprzez mikrosterownik BASE Control a rozruch silnika to Y/∆.

Wydajność FAD w tej grupie sprężarek zawiera się w przedziale od 427 do 3640 l/min a nastawy ciśnieniowe to 7,5 ; 8 ; 10 i 13 bar. Opcjonalnie wszystkie modele można zamówić z wbudowanym osuszaczem ziębniczym oraz w zabudowie na zbiorniku wyrównawczym 270, 350, 500 lub nawet 750 litrów.

Dodatkowo wersje z silnikami powyżej 11 kW można wyposażyć w falownik dla silnika elektrycznego. Niewątpliwą zaletą sprężarek BOGE z tej serii jest ich cicha praca (od 59 dB) dzięki standardowej obudowie wyciszającej. Sprężarki śrubowe BOGE z serii C to doskonała alternatywa dla sprężarek Atlas Copco z serii G lub GA i jest polecana dla małych lub średnich firm produkcyjnych.

Sprężarki śrubowe BOGE seria S – to grupa sprężarek śrubowych z wtryskiem oleju dla firm produkcyjnych o zużyciu sprężonego powietrza powyżej 3 800 l/min. Są to sprężarki chłodzone powietrzem i z napędem pasowym. Standardowo wszystkie posiadają obudowę wyciszającą oraz są sterowane poprzez zaawansowany sterownik FOCUS 2.0. Sprężarki z tej serii są dostępne w zakresie mocy silnika od 22 do 250 kW (400V/50Hz/3Ph – rozruch Y/∆) a zakres nastaw ciśnieniowych zawiera się w przedziale od 7,5 do 13 bar.

Opcjonalnie sprężarki z tej serii mogą być doposażone m.in. we wbudowany osuszacz ziębniczy, falownik dla silnika elektrycznego, układ odzysku energii poprzez wymiennik ciepła oraz separator cyklonowy z bekomatem dla standardowo zamontowanej chłodnicy końcowej sprężonego powietrza. Niektóre modele sprężarek z serii S firmy BOGE, mogą być chłodzone wodą lub być dostarczone z silnikiem o zasilaniu prądem 380-460V/60Hz.

Dzięki rozbudowanemu sterownikowi FOCUS 2.0 sprężarki te również posiadają zabezpieczenie przeciwzamarzaniu (praca do -10st.C) - tą funkcję również posiada sterownik BASE Control montowany w mniejszych modelach sprężarek firmy BOGE. Kolejną funkcją sterownika FOCUS 2.0 jest możliwość zarządzania pracą grupy sprężarek wraz z wizualizacją procesu sprężania na pulpicie użytkownika. Sprężarki śrubowe z wtryskiem oleju z serii S do doskonała alternatywa dla sprężarek śrubowych Atlas Copco z serii GA+.

Sprężarki śrubowe BOGE seria SL/SLF – podobnie jak grupa sprężarek BOGE z serii S, dedykowane są do pracy w większych zakładach produkcyjnych. Odmienny niż w przypadku sprężarek BOGE z serii S jest sposób przeniesienia napędu – wersja SL/SLF posiada napęd linowy od silnika elektrycznego z wykorzystaniem sprzęgła elastycznego. Standardowo sprężarki śrubowe z wtryskiem oleju BOGE seria SL/SLF są chłodzone powietrzem – chłodzenie wodą jest opcjonalne . Sprężarki z tej grupy są dostępne w zakresie mocy silnika elektrycznego od 22 kW do 315 kW (400V/50Hz/3Ph – rozruch Y/∆) a nastawy ciśnieniowe są w zakresie od 7,5 do 13 bar. Dodatkowo wersja sprężarek oznaczona symbolem SLF posiada wbudowany falownik dla silnika elektrycznego, który może opcjonalnie być dostarczony do zasilania prądem 380-460V/60Hz.

Opcjonalne wyposażenie tej serii sprężarek również obejmuje wbudowany osuszacz ziębniczy, układ odzysku energii poprzez wymiennik ciepła oraz separator cyklonowy z bekomatem dla standardowo zamontowanej chłodnicy końcowej sprężonego powietrza. Sprężarki śrubowe BOGE z serii SL/SLF są standardowo sterowane poprzez zaawansowany mikrosterownik FOCUS 2.0. Są one uzupełnieniem grupy sprężarek śrubowych z wtryskiem oleju BOGE seria S oraz są doskonałą alternatywą dla sprężarek śrubowych Atlas Copco z serii GA+.

Na wszystkie kompresory śrubowe z wtryskiem oleju udzielamy 24 miesięcznej gwarancji, którą poprzez umowę serwisową możemy rozszerzyć do 60 miesięcy. Nasz serwis gwarancyjny i pogwarancyjny zapewni Państwu bezproblemową eksploatację urządzeń a dział części zamiennych dostawy materiałów eksploatacyjnych lub innych części.

Zachęcamy do składania zapytań ofertowych poprzez formularz dostępny na naszej stronie na sprężarki śrubowe, które są wyszczególnione na naszej stronie lub o parametrach jakie Państwo potrzebujecie w swojej firmie.

Sprężarki śrubowe - najczęstrze pytania

    • Jaką wybrać sprężarkę zwykłą, ze stałymi obrotami czy z falownikiem dla silnika elektrycznego?

      Prawidłowy dobór sprężarki do potrzeb użytkownika jest najważniejszy. Źle dobrana sprężarka będzie przysparzała kłopoty z jej eksploatacją. Sprężarka śrubowa ze stałymi obrotami najlepiej pracuje w trybie ciągłym pod obciążeniem 80-100%. Gdy potrafimy ustalić wielkość zużycia sprężonego powietrza i jest to wartość mniej więcej stała, to można bez problemu wybrać sprężarkę standardową ze stałymi obrotami tak aby jej wydajność była w zakresie 80-100% zużycia powietrza przez nasz zakład. Jednak gdy nie potrafimy dokładnie określić zużycia sprężonego powietrza i jest ono dodatkowo bardzo zróżnicowane to bez wahania powinniśmy wybrać sprężarkę z falownikiem dla silnika elektrycznego. Pozwoli to na pracę sprężarki w jej optymalnym zakresie.
    • Czy sprężarka może stać na hali czy powinna być umieszczona w sprężarkowni?

      Aktualnie dostępne sprężarki są na tyle ciche że mogą pracować na hali produkcyjnej. Jednak zaletą stworzenia pomieszczenia dla sprężarki jest to, że nie będą miały dostępu do niej niepożądane osoby oraz możemy stworzyć idealne warunki pracy dla sprężarki (brak zapylenia, prawidłowa wentylacja).
    • Z czego wynikają problemy z prawidłową pracą sprężarki

      Najwięcej problemów z prawidłową pracą sprężarki wynika z nieprawidłowej a dokładniej z niewystarczającej wentylacji i chłodzenia sprężarki. W czasie procesu zakupu sprężarki zawsze musimy uwzględnić, że jest to urządzenie chłodzone powietrzem, które zużywa ogromne ilości powietrza do chłodzenia. Wykonanie prawidłowej wentylacji (czerpnia oraz wyrzut gorącego powietrza) w pomieszczeniu sprężarkowni zapewni jej bezproblemową wentylację. Drugim przypadkiem, kiedy wstępują problemy z prawidłowa pracą sprężarki, wynikają z zasilania energetycznego (zbyt niskie napięcie, zbyt niski amperaż prądu lub zbyt mały przekrój przewodów zasilających) – sprężarka musi posiadać osobne zasilanie z własnym bezpiecznikiem zwłocznym o wartości zalecanej przez producenta.
    • Jak optymalnie wykorzystać sprężarkę śrubową?

      Aby optymalnie wykorzystać sprężarkę śrubową, należy ją prawidłowo dobrać do swoich potrzeb a dodatkowo wykorzystać ciepło, które jest ubocznym produktem pracy sprężarki (dogrzać pomieszczenia poprzez kanały wentylacyjne lub zamontować wymiennik ciepła w sprężarce lub obok niej). Wtedy mamy pewność, że dodatkowo wytworzone ciepło w procesie sprężania zostało przez na wykorzystane a nie bezpowrotnie zmarnowane.
    • Jaka jest trwałość sprężarek śrubowych?

      Producenci sprężarek Atlas Copco oraz BOGE, które są w naszej ofercie, określają minimalny czas pracy sprężarki do remontu głównego na 25 tys. motogodzin i w zasadzie na taki okres pracy stopnia śrubowego można udzielić gwarancji. Mamy potwierdzone przypadki pracy sprężarek z przebiegiem ponad 30 tys. motogodzin bez remontu głównego – wynika to głównie z prawidłowej eksploatacji i doboru sprężarki do potrzeb użytkownika.