Siłownik obrotowy

Siłownik obrotowy

Siłownik obrotowy – co warto wiedzieć na jego temat?

W bogatym katalogu produktów Pneumatig dostępne są nowoczesne siłowniki obrotowe wykonane z jakościowych komponentów. Ich zadaniem jest wprawienie odpowiednich elementów w ruch obrotowy. Wybierając odpowiedni siłownik obrotowy należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które w głównej mierze decydują o zastosowaniu, a także o konkretnym sposobie pracy siłownika. Siłowniki obrotowe są określane również siłownikami wahadłowymi. W tym miejscu prezentujemy najważniejsze informacje na temat tych siłowników pneumatycznych.

W jaki sposób działa siłownik obrotowy?

W dużym uproszczeniu, siłownik obrotowy służy do tego, aby określony element wprawić w ruch obrotowy. Tym elementem może być chociażby stół warsztatowy czy też głowica elektronarzędzia. Dzieje się tak za sprawą specyfiki ruchu – ruch liniowy tłoka jest zmieniamy za pośrednictwem koła zębatego w ruch obrotowy wałka. Siłownik obrotowy ADA umożliwia sterowanie zaworami kulowymi i przepustnicami z kątem roboczym 90 stopni. Takie siłowniki wykonują ruch ćwierć-obrotowy z możliwością regulacji w zakresie 5 stopni. Pneumatyczny siłownik pneumatyczny obrotowy do wprawienia w ruch elementów wykorzystuje sprężone powietrze o określonym ciśnieniu.

Wyróżniamy także siłowniki obrotowe o kącie obrotu 180 stopni (pół obrotu) oraz 360 stopni (pełny obrót). O konkretnym zastosowaniu siłowników obrotowych decyduje kilka kluczowych kwestii, a mianowicie: średnica tłoka, moment obrotowy, rodzaj przyłączy, a także ciśnienie i temperatura pracy. Współczesny przemysł nie mógłby się obyć bez nowoczesnych siłowników obrotowych, które pełnią istotne funkcje na liniach produkcyjnych i transportowych. Są one także niezastąpione w warsztatach, gwarantując pracownikom większy komfort pracy.

Jakie zastosowanie w przemyśle znajdują siłowniki obrotowe?

Siłowniki obrotowe służą do obracania i pozycjonowania części oraz elementów roboczych. To jeden z najważniejszych rodzajów siłowników pneumatycznych, na których opiera się współczesny przemysł. To właśnie takie elementy umożliwiają zautomatyzowanie wielu procesów na linach produkcyjnych oraz transportowych. Siłowniki obrotowe znajdują zastosowanie w przemyśle, transporcie, jak również w energetyce. Na liniach produkcyjnych pozwalają przekazywać poszczególne elementy do kolejnych sekcji linii. Mogą także wprawiać w ruch stoły obrotowe, które są niezbędnym elementem wyposażenia wielu warsztatów oraz zakładów produkcyjnych.

Wszechstronne zastosowanie pneumatycznych siłowników obrotowych nie może dziwić. Ze względu na zakres wykonywanej pracy są one wręcz niezbędne we współczesnych procesach produkcyjnych oraz obróbkowych. Istotną kwestią jest również to, że każdy siłownik obrotowy posiada określoną specyfikę pracy, która decyduje o konkretnym zastosowaniu. Siłowniki o kącie obrotu 90 i 180 stopni zazwyczaj stosuje się na liniach produkcyjnych, pozwalają one przekazywać poszczególne elementy robocze. Natomiast siłowniki o kącie obrotu 360 stopni są stosowane w warsztatach, umożliwiając pracownikowi wygodniejszą pracę, bez konieczności poruszania się dookoła stołu.

Jakie parametry należy wziąć pod uwagę wybierając siłownik obrotowy?

Kluczową kwestią jest oczywiście moment obrotowy, który decyduje o iloczynie siły kierowanej na tłok w celu uzyskania określonej specyfiki ruchu. Innymi słowy, moment obrotowy ma wpływ zarówno na przyspieszenie tłoka, jego prędkość maksymalną, a także zdolność do przekazywania ruchu na elementy o określonej masie. Wybierając siłownik obrotowy pneumatyczny zawsze należy zwrócić uwagę na moment obrotowy i dobrać go pod kątem specyfiki pracy, jaka będzie wykonywana przy jego wsparciu. Siłowniki obrotowe dostępne w naszej ofercie posiadają moment obrotowy w przedziale 11 – 234 Nm. Kluczowym kryterium jest także zakres obrotu: 90, 180 lub 360 stopni.

Przy wyborze siłownika obrotowego należy także uwzględnić warunki pracy. Kluczowe jest oczywiście ciśnienie, pod jakim sprężone powietrze będzie wprawiało w ruch tłoki. Stosowane na liniach produkcyjnych siłowniki obrotowe dobrze radzą sobie nawet z ciśnieniem do 8 bar. Kolejną kwestią jest temperatura pracy, a jakiej można zastosować dany siłownik pneumatyczny obrotowy. Standardowe siłowniki bez trudu poradzą sobie z zakresem temperatur -20 – 100 st. Celsjusza. Do tego dochodzi rodzaj przyłączy oraz sposób zakończenia siłownika. Od tego zależą konkretne możliwości siłownika. Przy wyborze siłownika warto sprawdzić normy i standardy, z jakimi jest zgodny dany model.

Zalety nowoczesnych siłowników obrotowych

Jak już mówiliśmy, siłowniki obrotowy pełnią niezwykle istotną rolę we współczesnym przemyśle. Ale co dokładnie sprawia, że siłownik obrotowy pneumatyczny znajduje tak szerokie zastosowanie? Bez wątpienia bezpieczeństwo oraz wysoka kultura pracy. W przypadku tych siłowników nie zachodzi konieczność wzniecania iskry, co automatycznie wpływa na większe bezpieczeństwo pożarowe. Odpowiednio konserwowane układy pneumatyczne są w stanie nienagannie wykonywać swoją pracę na przestrzeni wielu lat.

Kolejnym atutem są wszechstronne możliwości oferowane nam przez siłowniki obrotowe. Są one wykorzystywane zarówno do pozycjonowania, obracania, jak również przekazywania elementów roboczych. Z pomocą nowoczesnych siłowników obrotowych można zbudować niezawodne, ergonomiczne i bardzo wydajne linie produkcyjne oraz transportowe. Warto nadmienić, że siłowniki obrotowy bardzo dobrze sprawdzają się w miejscach, gdzie ze względu na bezpieczeństwo nie można stosować układów zasilanych energią elektryczną. To kolejny atut, który sprawia, że zastosowanie pneumatycznych siłowników jest tak szerokie.

W jakich warunkach mogą pracować siłowniki obrotowe?

O dokładnych warunkach pracy decyduje oczywiście konstrukcja samego siłownika pneumatycznego, a mianowicie materiał oraz technologie, w jakich został on wykonany. Na liniach produkcyjnych i transportowych bardzo często panują trudne warunki, które wymagają zastosowania odpowiednich komponentów. Jednym z takich czynników jest wysokie ciśnienie, pod którym sprężone powietrze napędza tłoki. Jakościowy siłownik pneumatyczny obrotowy bez trudu wytrzyma ciśnienie robocze na poziomie nawet 7-8 barów. Jeśli chodzi o zakres dopuszczalnych temperatur, siłowniki obrotowe mogą wytrzymać wysoki amplitudy w przedziale od -30 do ponad 100 stopni Celsjusza. To ważny czynnik, który należy uwzględnić dobierając odpowiednik siłownik.

Siłownik obrotowy zakończony wałkiem czy otworem?

Wiemy już, jak działa siłownik obrotowy pneumatyczny. Sprężone powietrze wprawia w ruch tłoki, które poruszają się ruchem liniowym. Koło zębate zamienia ruch liniowy w ruch obrotowy. Element podłączony do siłownika obrotowego będzie zatem poruszał się ruchem obrotowym Od zakończenia siłownika w dużej mierze zależy sposób mocowania elementów roboczych. Siłownik pneumatyczny obrotowy zakończony wałkiem może służyć np. do obracania stołów obrotowych, które będą nasadzone na wałek. Z kolei wałki z otworem umożliwiają umieszczenie na siłowniku wszelkich głowic zakończonych gwintem lub wałkiem.

O czym decyduje moment obrotowy siłownika obrotowego?

Moment obrotowy do jedno z kluczowych kryteriów, które należy uwzględnić wybierając odpowiedni siłownik pneumatyczny obrotowy. To właśnie od momentu obrotowego decyduje maksymalna prędkość tłoku, jak również zdolność do przekazywania ruchu na element umieszczony na kole zębatym zakończonym wałkiem lub otworem. O momencie obrotowym decydują dwa czynniki: średnica tłoka oraz ciśnienie sprężonego powietrza. Im większe są te wartości, tym większy będzie moment obrotowy. W naszym sklepie można dobrać siłownik obrotowy pneumatyczny o konkretnym momencie obrotowym w przedziale od 11 do 234 Nm.

Jak dobrać siłownik obrotowy dostosowany do indywidualnych potrzeb?

Głównym wyznacznikiem przy wyborze siłownika obrotowego jest oczywiście to, jaka praca będzie przez niego wykonywana. Należy zatem uwzględnić specyfikę pracy, a także to, jakie elementy będą wprawiane w ruch przez zastosowany siłownik obrotowy. Na podstawie tych informacji dobieramy siłownik pod kątem: momentu obrotowego, maksymalnego dopuszczalnego ciśnienia, temperatury sprężonego powietrza, mocowań oraz zakończenia siłownika, a także kąta obrotu, który decyduje o zakresie ruchu.

Dostosowanie siłowników obrotowych dostępnych w naszej ofercie do linii produkcyjnej, transportowej lub układu pneumatycznego jest dużo prostsze, ponieważ oferujemy naszym Klientom siłowniki obrotowy zgodne z normą ISO 5211, która oznacza, że oferowane przez nas siłowniki odznaczają się pełną wymienialnością oraz kompatybilnością z pozostałymi elementami armatury. Jeśli nie wiesz, jaki siłownik obrotowy pneumatyczny będzie optymalnym rozwiązaniem, serdecznie zachęcamy do kontaktu. Wykwalifikowani pracownicy firmy Pneumatig służą fachowym doradztwem i pomogą dobrać optymalny siłownik obrotowy pasujący do określonej specyfiki pracy.

Dlaczego warto wybrać napęd pneumatyczny obrotowy dostępny w naszej ofercie?

Firma Pneumatig kładzie duży nacisk na bezkompromisową i najwyższą jakość produkcji. Wiemy, jak ważną rolę we współczesnym przemyśle pełnią nowoczesne siłowniki obrotowe i jak wiele od nich zależy. Dlatego pragniemy zaoferować naszym Klientom wyłącznie jakościowe rozwiązania tworzone przy użyciu najlepszych komponentów oraz najnowocześniejszych technologii. Każdy produkt jest szczegółowo opisany i posiada dokładną specyfikację techniczną, dzięki czemu, Klienci mogą dużo łatwiej odnaleźć sterownik pneumatyczny obrotowy dostosowany do swoich potrzeb.

Nasza firma służy również fachowym doradztwem i chętnie udzieli wszelkich wskazówek niezbędnych przy wyborze odpowiedniego sterownika. Sterowniki obrotowe naszej firmy cieszą się pozytywnymi opiniami Klientów i są wykorzystywane na wielu gałęziach przemysłu. Zawsze dokładamy wszelkich starań, aby sprostać indywidualnym oczekiwaniom każdego Klienta. Resumując, wybierając siłownik obrotowy pneumatyczny w ofercie Pneumatig mogą Państwo oczekiwać najwyższej jakości wykonania, precyzyjnej specyfikacji, korzystnej oferty cenowej, a także fachowego doradztwa.